20160309_142051

Yaratıcılık ve İnsan Bedenini Teknolojiye Entegre Etmek | Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016

Son 6 yılın en çok konuşan teknoloji organizasyonu Turkcell Teknoloji Zirvesi bu yıl 8. etkinliğini gerçekleştirdi. Müthiş bir görsel şov ile açılışı yapılan etkinlikte yine teknoloji dünyasının önde gelenleri konuşmacı olarak yer aldı.

Blog-Content.png

İçerik Editörü Nedir? Nasıl Olunur? Nerelerde Çalışır?

İçerik; herkesin bildiği, kullandığı ancak kelimelerle ifade ederken hep eksik kaldığı, özellikle pazarlama dünyasının en önemli elemanıdır.

linkedin

Amacı Dışında Kullanılan LinkedIn’ın Dramı

Profesyonel kimlikle LinledIn’ın nasıl kullanılacağını belirtebilmek amacıyla kendi sayfasında yer verdiği “What is LinkedIn” açıklamasını baz alarak bu sosyal ağda sık yapılan yanlışları ele alabiliriz.

ajans dili

Ajans Dili ve Edebiyatına Giriş

İş yaşamının bir kısmını dijital bir ajansta geçirmiş kişilerin çok aşina olduğu, önceleri çok dalga geçse de sonrasında sıklıkla dile getirdiği ve hatta dile getirirken bile içten içe garipsediği bir takım cümleler vardır. İşte Karşınızda bu cümleler ve anlamları…

Startup Stock Photos

Dönüştürülebilir İçerik Oluşturmanın Kuralları

Geleneksel ile dijitalin en büyük kesişim noktası ve şartlar ne kadar değişirse değişsin önemini kaybetmeyen yegane kavram “İçerik” zamana karşı yenik düşmeyen tek materyaldir.

is-hayati

Sosyal Medyada Mesleki Memnuniyetsizlik

Sebepler değişse de sosyal medya üzerinde genel olarak bir mutsuzluk hakim. Kimi işinden kimi eşinden şikayetçiyken kimisi düzeni sorgulayandan kimisi de sorgulamayandan dert yanıyor. Ancak hepsinin ortak bir noktası var ki “eleştiri ve memnuniyetsizlik”

viral-icerik

Etkili Viral İçerik Kullanımında 5 Önemli Faktör

Viral, dijital ortamdaki bir ürünün yine dijital yollarla organik olarak ağızdan ağza yöntemi ile yayılmasıdır. Tüm dijital ortamlarda reklam görmekten bunalan kullanıcının günlük hayatının içine reklam olduğunu hissettirmeden giren viral reklamlar algıda bir kalıcılık yakalarken aynı zamanda maliyet açısından da düşük olduğundan dolayı marka memnuniyeti de sağlar.

DAC-blog-photo-0721

Kimler Dijital Pazarlamacı Olmamalı?

Klasik pazarlamadan farklı olan özellikleri nedeniyle her pazarlamacı dijital pazarlamacı olmamalıdır. Peki nedir bu özellikler? Kimler dijital pazarlamacı olmamalıdır?

dijital-ajans

Dijital Ajansınıza Her İstediğinizi Yaptırabilmenin 7 Yolu

Yıllardır en çok konuşulan konulardan biridir müşteri memnuniyeti. Müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır, hangi incelikleri vardır gibi konularda defalarca yazılar yazılmış hatta kitaplar basılmıştır. Peki, olaya biraz da diğer pencereden bakmaya ne dersiniz?