İçerik Editörü Nedir? Nasıl Olunur? Nerelerde Çalışır?

İçerik; herkesin bildiği, kullandığı ancak kelimelerle ifade ederken hep eksik kaldığı, özellikle pazarlama dünyasının en önemlelemanıdır.

Herhangi bir şeyin -Web sayfasının, reklam panosunun, bankadan gelen sıkıcı bilgi mesajının, sosyal medyada karşılaştığımız marka paylaşımının, kısacası aklınıza gelebilecek her şeyin- barındırdığı ögelerin tümüdür. Yani içerik sadece metin değildir. Görsel veya işitsel bütün nesneler, simgeler; kısacası belirli bir bütünlük oluşturan tüm ögeler içerik olarak adlandırılabilir.

tumblr_nyq0yuD7n81trfke3_og_1280
İçerik Editörü Kimdir? Ne iş yapar?

Sıkıcı tanım kısmını geçtiğimize göre içeriğe ve İçerik Editörüne daha derinden bakabiliriz. Yazının geri kalanında bazı soruların cevaplarına eğilmek istiyorum. Bir tekstil firması üzerinden örnekleyerek gidelim. Kadınlara yönelik kıyafetler üreten/satan bu marka, dijitalde de varlığını göstermek istiyor. Bu noktada bizim içerik editörümüz giriyor kadraja. Öncelikle web sitesi optimize edilmeli. Markanın kimliği, misyonu, hangi kalemlerde hizmet vereceği, ürünleri vs. her şey sitede yer almalı.

Web’de var olmanın belki de en önemli adımı arandığında bulunmaktır ve bunun için yapılabilecek 2 çalışma var. Reklam çalışmaları ve organik çalışmalar diye ayırırsak burada yine editörümüz arama motoru botlarına uyumlu içerikler oluşturmalıdır.

Bloglar İçerik Editörlerinin göz bebeğidir. SEO uyumlu bir metinle desteklenen blog, altın değerinde bir web içeriği sağlayabilir.

Dahası sosyal mecralarda yer almak istediğini söylüyor marka -ki artık bunun olması kaçınılmaz- Burada yine editörümüz devreye giriyor ve çıkarılan strateji ile birlikte yaratılan dijital kimliğe uygun içerikler hazırlanıyor. Sosyal medya reklamları da cabası…

Dijital çağın uçsuz bucaksız denizinde yüzdüğümüz düşünüldüğünde web içeriği son dönemin en önemli metasıdır demek yanlış olmayacaktır. Web içerisinde konumlanmış hemen hemen bütün birimler pazarlamanın bir ucundan tutarlar. Kısacası içerik editörümüz markaya dair özellikle metin bazlı bütün ürün açıklama düzenlemeleri, web içerikleri, sosyal medya içerikleri, blog yönetimi gibi işler için başrol oynar.

Etkili İçerik Nasıl Hazırlanır?

İçeriği oluştururken önceliğiniz, hedef kitlenize ulaşmasıdır. Bu nedenle hedef kitleyi tanımak ve anlamak en önemli maddemizdir. Alıcısına ulaşması hedeflenen bir içeriğin nasıl olması gerektiğini açmamız gerekirse,

  • İçeriğimiz ulaşılabilir olmalıdır, fayda sağlamalıdır.

İçeriğinize doğru anahtar kelimelerle ulaşılabilmelidir ve başlık ile yazılan içerik birbirine uyumlu olmalıdır.”Ben burada ne fayda sağlıyorum, okuyucuya hangi bilgiyi veriyorum?” soruları çerçevesinde metinler muhakkak gözden geçirilmelidir.

  • Basit ve anlaşılır olmalıdır.

Dolaylı, gereksiz süslenmiş cümleler ile okuyucuya belirsizlik yüklenmemelidir. Vermek istediğiniz mesaj net olarak anlaşılmalıdır.

  • Profesyonel izler taşımalıdır.

Teknikle insanları sıkmamalı ancak amatörlükten kaçınılmalıdır. Dil ve imla kurallarına büyük önem verilmelidir.

İçerik Editörünün Nasıl Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Araştırmak ve okumaktan bıkmayan, kendini güncel tutan ve belli alanlarda olan gelişmeleri aktif olarak takip eden, mizahtan anlayan, hayal dünyası geniş olan, mümkünse temel düzeyde Photoshop veya benzeri program kullanabilen, dil bilgisi kurallarına hakim olan, belli kurallar çerçevesinde olay ve durumları kelimelerle net bir şekilde ifade edebilen kişiler bu meslek dalı için uygun olan kişilerdir.

Nasıl İçerik Editörü Olunur? Nasıl Kendini Geliştirir?

Çağımızdaki birçok yeni nesil meslekte olduğu gibi İçerik Editörlüğü için de Lisans ve Lisans üstü bir eğitim henüz verilmemekte. Ancak Editörlüğün temelinde yazarak ifade edebilme yeteneği vardır. Bunu belli -harici- eğitimlerle destekleyebilir, webinar ve seminerleri, özellikle de alanınızda öne çıkan bloggerları takip edebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki iyi yazabilmek için çok okumak ve çok denemek gereklidir.

İçerik Editörü Nerede Çalışır?

Yolu web’den geçen her kurum ve kuruluşta kendine iş bulabilir bir İçerik Editörü. İçerik bazı siteler, Dijital ve Sosyal Medya Ajansları, E- Ticaret Siteleri, online satış yapan firmalar ve daha bir çok işletme İçerik Editörüne ihtiyaç duyar.

Etkili içerik oluşturmanın püf noktalarını içeren Dönüştürülebilir İçerik Oluşturmanın Kuralları yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Share This:

2 Comment

  1. Yazı için teşekkürler. İçeriklerin SEO dostu bir şekilde yazılması gerçekten her editörün bilmesi gereken birşeydir. SEO dostu yazılmamıs bir yazı ziyaretçi getirmediğinden dolayı değerli değildir.

    1. Seda Sipahi says: Cevapla

      Teşekkür ederim. İçeriğin dijitalde anlamlanması için SEO uyumlu olması şart. 🙂

Bir cevap yazın