Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Valizler hazır, Amerika’ya gidiyoruz! Ama nasıl?

Eğer bir süre için Amerika’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, elbette ilk yapmanız gereken hamle vize almak. Birebir mülakat ile vize görüşmesi yapılması zaten uzun yıllardır insanları tedirgin eden bir durum iken, özellikle son zamanlarda bir açılıp bir kapanan vize randevuları sebebi ile Amerika vizesi sanki alınması çok zor bir vize türüymüş gibi düşünülüyor. Size bu yazı içerisinde Amerika vizesi türlerinden, randevu aşamalarından ve gerekli belgelerden bahsedeceğim.

Statue of Liberty, New York City , USA .
Statue of Liberty, New York City , USA

Amerika Göçmen Olmayan Vizeler ve Göçmen Vizeleri olmak üzere 2 ana grupta vize işlemi gerçekleştiriyor. Göçmen olmayan vize türleri şu şekilde sıralanabilir;

 • (A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler
 • (B) İş, Turizm, Tıbbi Tedavi
 • (C) ABD’den Transit Geçiş
 • (D) Mürettebat Vizesi
 • (E1/E2/E3) Tüccar / Yatırımcı Vizesi
 • (F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri
 • (J) Değişim Programı
 • (H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi
 • (I) Basın Mensubu ve Gazeteciler

Bunlara ek olarak F ve J vizesi sahiplerin eş ve çocukları için bulunan F2 ve J2 vizeleri yer alıyor.

Göçmen vizeleri ise ABD Göçmenlik yasalarına göre ABD vatandaşlarının birinci derece akrabalarını, aile dayanaklı göçmenleri, iş dayanaklı göçmenleri ve Green Card kazanarak bir takım haklara sahip olan kişileri kapsar.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’den ABD’ye vize başvurusu yapabilmek için Ankara ve İstanbul’daki konsolosluklardan randevu almanız gerekmekte.

Amerika vize başvuruları yalnızca kendi web sitesi üzerinden yapılır, farklı sitelere kişisel bilgilerinizi kesinlikle vermemelisiniz!

 • İlk olarak yapmanız gereken şey DS-160 formunu doldurmak. Amerika vizesi başvuru formu olan DS-160’a ulaşabileceğiniz adres ise bu: https://ceac.state.gov/ceac/

amerika vizesi

Formu doldururken kesinlikle doğru bilgiler vermeniz çok önemli. Bu formun, içerisinde yazan bilgilerinizin doğruluğunu kabul ettiğinizi belirttiğiniz resmi bir evrak olduğunu unutmayın. Formu doldurduktan sonra sıra vize randevusunda.

 • Konsolosluğun vize randevuları için kullandıkları http://www.usvisa-info.com/ adresinden TEMPORARY VİSAS (Geçici Vizeler) veya PERMANENT VİSAS (Daimi Vizeler) için başvuruda bulunabilirsiniz. Ardından tek yapmanız gereken şey yönlendirmeleri takip etmek.

vize başvurusu

Karşınıza çıkan listede Avrupa bölmesinde yer alan Türkiye’yi seçin ve sağ üstte yer alan oturum aç butonuna basın. Eğer hesabınız yok ise yeni bir hesap oluşturun.

amerika vize başvurusu
Bu oluşturacağınız hesapta pasaport numaranız, kimlikte yer alan doğum günü tarihiniz ve uyruğunuz yer alacak. Tüm gerekli bilgileri girin. 

Eğer vize görüşmesine 2 kişi gidecekseniz bunu belirterek aynı anda randevu alabilir, görüşmeye birlikte katılabilirsiniz. Şayet vizeniz F2 veya J2 gibi aileyi kapsayan bir vize türünde ise ve esas vize sahibi de yeni bir vize alacak ise, mutlaka esas vize sahibi yani F1 ve J1 vizesi sahibi olan kişi ile katılmanız önerilir.

Amerika vizesinde pasaportunuz evinize ya da dilediğiniz adrese gönderilmiyor. Bu sebeple teslim alacağınız PTT şubesini seçmeniz gerekiyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra vize ücretini ödeyeceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz.

Kredi kartınız ile ödemeyi yaptıktan sonra randevunuz için tarih ve saat seçebilirsiniz.

Eğer F–1, F–3, M–1, M–3 veya J– 1 vize türleri için başvuru yapıyorsanız SEVİS ÜCRETİ ödemeyi unutmamalısınız.

Sevis Ücreti nedir? ABD İç Güvenlik Bakanlığına (DHS) ödenen Sevis Ücreti, eğitim için ABD’ye gelen yabancı uyruklu öğrencilerin ödediği bir harçtır.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi için konsolosluğun sizden talep ettiği belli bir evrak yok. Yani aslında Pasaport ve fotoğrafınızı alıp gidebilirsiniz. Şaşırtıcı değil mi? Doldurmuş olduğunuz DS-160 formunda size dair neredeyse bütün bilgiler yer alıyor ve bu bilgilerin doğru olduğu kabul ediliyor. Bunun anlamı da vize görüşmesi esnasında sizden,  doldurmuş olduğunuz bilgilere dair kanıtlayıcı bir belge istemeleridir.

Bunlar neler olabilir;

 • DS-160 formunun barkodlu onay sayfasının çıktısı.
 • Fotoğraf (Amerika Vizesi için kullanılan fotoğraf boyutunda olmalıdır. Son 6 ay içinde çekilmiş ve tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkt olarak kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalı ve fotoğraf boyutu 50 mm x 50 mm olmalıdır. Fotoğrafçıya Amerika Vizesi için fotoğraf çekildiğinizi söylerseniz zaten yardımcı olacaktır.)
 • Pasaport (En az 6 ay geçerli süresi olan pasaportunuz ve daha önceki seyahatlerinizi gösteren eski pasaportlarınız)
 • Öğrenci vizesi alacaksanız okul kayıt belgeniz, i-20 belgeniz ve sevis ödeme belgeniz.
 • Finansla durumunuzu gösteren banka hesap dökümleri, eğer öğrenci iseniz sponsorunuz.
 • Ziyaret amacınızı kanıtlayabilecek her türlü iş yeri yazısı, öğrenci belgesi, sahip oldukları varlıkların tapu ve ruhsatları, evlilik cüzdanı.

Ve elbette vize görüşmesi esnasında sakinlik ile özgüven. Benim vize sürecimi anlattığım videomu izlediniz mi?

 

Share This:

0 comments on “Amerika Vizesi Nasıl Alınır?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir