Başarıya Ulaşmamış Online Medya Kampanyaları

Büyük hedeflerle planlaması yapılan ve hayata geçirilen kampanyalar çeşitli nedenlerle başarıya ulaşamayabilir. En parlak fikirler uygulamada yapılan hatalar, yanlış sosyal medya yönetimi veya gündemde meydana gelebilecek değişikliklerle amacına ulaşamayabilir hatta bazı durumlarda krizlere yol açabilir.

Bu gibi durumlarda markalar bazen sessiz kalmayı tercih ederken, bazı markalar da çeşitli yöntemlerle izah yoluna giderler.

Başarıya ulaşamamış bir kampanyayı nasıl yönetmek gerekir?

Kampanyayı gerçekleştireceğiniz mecrayı seçerken dikkatli olun.

Hedef kitlenize uygun olan bir mecrayı seçerek olası başarısızlığın önüne geçebilirsiniz. Yanlış mecralar, doğru kitleye erişimde yol kat etmenizi engelleyeceği gibi, kriz anlarında da stratejinize ters düşebilir.

Zamanlayıcı programlara güvenmeyin.

Gündemin her an değişebildiği bir dünyada uzun vadeli içerik planlamaları yapmak büyük risk taşıdığı gibi telafisi de bir o kadar zor olmaktadır. Planladığımız içerik paylaşılmadan dakikalar önce oluşabilecek aksi bir durumda, meydana gelen tesadüfler kasti olarak görünecek ve tepki alınmasına neden olacaktır.

Gerektiğinde özür dilemesini bilin.

Her durumda olmasa da bazı durumlarda kişi/kişilerden özür dilemek suların durulmasına yardım edecektir. 

Siyasi olaylardan uzak durun.

Unutmayın ki markanız sizden ayrı bir kimliğe sahiptir ve markaların dini ve siyasi olaylarla ilgisi yoktur. Bu nedenle siyasi gündemden uzak durun. Siyasi tartışmalarda bir taraf belirlemek, mutlaka karşı taraftan tepki almanıza sebep olacak ve markanızın kurumsal kişiliğini zedeleyecektir.

Başarısızlığı kabul etmeyi bilin.

En başta da dediğimiz gibi, çok parlak fikirler dahi olsa başarısızlıkla sonuçlanabilir ve hatta krizlere neden olabilir. Bu gibi durumlarda çok diretmek ve üzerine gitmek krizin daha da kızışmasına sebep olacaktır. Üzerini örtmeyin, saldırgan olmayın.

Telafi çalışmaları için uygun zamanı bekleyin.

Krizin boyutunu ilk bakışta kestirebilmek çok zordur. Bu yüzden başlarda yeterince bekleyip tepkileri dinlemek ve değerlendirmek gerekir. 

 

Share This:

Bir cevap yazın