Çalışan Anne Çocuğu Olmak

Çalışan anne çocuğu olmak, en az çalışan anne olmak kadar zordur.

Sabah 8, akşam 5.

Erkenden çıkılan sıcacık yatak, zoraki yapılan/yaptırılan bir kahvaltı.

Kahvaltı yapmayan çocuğa isyan eden annenin çikolatalı mısır gevreği ile olan dostluğu.

Çalışan anne çocuğu olmak, en az çalışan anne olmak kadar zordur. 3 Yaşına kadar anneanne, babaanne veya bir bakıcı eşliğinde geçer zaman ve sonrasında tanışırsın o uzun koridorlarla. Bazen bir fabrika kreşidir bazen de kapısında kabarık saçlı bir kadının karşıladığı özel bir kurum. Oyun oynayacağın saate de onlar karar verir, öğlen uykusuna yatma saatine de. Bazen uyuyamazsın ama yine de çıkamazsın o yataktan. 

Çalışan anne çocuğu isen “Annemi istiyorum” diye ağlayamazsın mesela.  Daha beyaz yakalı olmadan tanışırsın pazartesi sendromuyla. Sadece hafta sonudur anne-babanı gördüğün zaman dilimi ve haftanın büyük bir kısmında onlardan uzakta olmanın verdiği hırçınlıkla ne yapacağını bilemezsin bazen.

Ara sıra cumartesi de çalışır annen ve sen, daha o yaştayken isyan etmeyi öğrenirsin sisteme. Yine de keyiflidir işyerinde oralet içmek, Super Mario oynamak.

Biraz daha büyürsün ve okula başlarsın. Veli toplantılarına anneanneler katılır çoğu zaman çünkü hep hafta içi yapılır. Öğretmenlerin de vardır hafta sonu bekleyenleri…

Okuldan eve döndüğünde kapıyı anahtarla açarsın çalışan anne çocuğu isen.

Bir Sermin Teyze vardır mesela, anahtarı unuttuğunda kapısını açar sana, çay içip börek yersiniz birlikte.

Çalışan anne çocuğuysanız ablanız/abiniz anneniz olur ya da çok küçükken annelik yaparsınız kardeşinize.

Eğer çalışan bir anne çocuğuysanız anneniz arkadaşınız olur çoğu zaman. Çünkü bilir ki eğer öyle olmazsa sizi zapt etmesi çok zordur. Hafta sonları birlikte alışverişe çıkarsınız ve istediğiniz her şeyi alırsınız. İyi ki çalışıyor annem dersiniz. 

Çalışan anne çocuğuysanız küçük yaşta bir evcil hayvanınız olamaz çoğu zaman. Bir hayvanla birlikte büyümenin ne demek olduğunu bilemez çoğu çocuk.

Karşınızda güçlü bir kadın vardır ve hele ki bir kız çocuğuysanız onun gibi olmayı istersiniz. Adımını attığı yerde özgüven vardır onun. 

Çalışan anne çocuğu iseniz biriktirmeyi iyi bilirsiniz. Hafta sonlarında biriktirdiğiniz güzel anları iple çekersiniz.

$RYF22N2Zordur çalışan anne çocuğu olmak, en az çalışan anne olmak kadar. Mis kokulu yavrusunu yatağında öpüp işe giden bir anne için modern zamanın “İşini çok severek yapmak” klişesi işlemez. “Anne bugün yanımda kal” diyen küçük bir çocuğu üzmektir çoğu zaman ve o kapıdan çıkmak dünyanın en zor şeyidir o an.

İşte bu yüzden çalışan anne zoru başarandır. Güçlü kadındır ve bunun para kazanmakla alakası yoktur aslında…

Asla ilgisiz bir anne olmazsınız eğer çalışan bir anne iseniz. Geri kalan bütün zamanınızı çocuklarınıza ayırırsınız. Bazıları ise çok daha fazlasını yapar. Aynı Parlamento üyesi Licia Ronzulli gibi.

 

Share This:

0 comments on “Çalışan Anne Çocuğu OlmakAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir