Dönüştürülebilir İçerik Oluşturmanın Kuralları

Geleneksel ile dijitalin en büyük kesişim noktası ve şartlar ne kadar değişirse değişsin önemini kaybetmeyen yegane kavram “İçerik” zamana karşı yenik düşmeyen tek materyaldir. Markalar için de büyük önem taşıyan içerik pazarlamasının da önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Robotlar için optimize et, insanlar için yaz

İçeriğin markalar için en önemli özelliği kaliteli ve dönüştürülebilir oluşudur. Etkin içerik oluşturmanın ilk kuralı kullanıcıya kendini okutabilir olmasıdır. Arama motorlarında öncelik alabilmek adına okuyucu ilgisi es geçilen içerikler ana amaçlarına ulaşmakta zorluk yaşarlar. Bu nedenle oluşturulan içeriğin robotların filtreleyebileceği kurallarla ancak okuyucu için hazırlandığı unutulmadan oluşturulması gerekir.

Başlık özenle seçilmeli

İçeriğin ana temasına göre belirlenen anahtar kelime(ler) mutlaka başlık içerisinde yer almalı, minimum 3 kelimeden meydana gelmeli ancak gerektiğinden fazla uzun olmamalıdır. İçerik ve başlık birbiri ile alakalı olmalıdır. Başlıkta umduğunu içerikte bulamayan okuyucu için metin değersiz olacaktır.

İlk paragraf en önemlisi

İlk paragrafta gereken ilgiyi alamayan birçok kullanıcı, içeriği okumayı tamamlamadan sayfayı kapatıp çıkar. Bu nedenle okuyucuyu ilk paragraf ile çekebilmek çok önemlidir. İlk 50- 100 kelime içerisinde ve de son 50-100 kelime içerisinde anahtar kelimeye yer vermek de optimizasyon bakımından ve başlıktan kopmamak bakımından önem taşır.

Metnin tamamı içerisinde belirli sayılarda mutlaka anahtar kelimenin ve kelime gruplarının yer alması, mümkünse 300 kelimenin altında bir içerik çıkarılmaması da değerli maddelerden.

Ne olursan ol kendin ol

Hem okuyucuya hem de tarayıcı robotlarına hitap etmek için belki de en önemli unsur içeriğin özgün oluşudur. Günümüzde içeriğe maddi ve manevi olarak hak ettiği değeri vermek istemeyenler nedeniyle; hızlı, kalitesiz ve özgün olmayan içeriklerin sayısı çok fazladır. Oysa ki önemli olan çok içerik değil, özgün ve kaliteli içeriktir. Bu şekilde ilk maddemizde belirttiğimiz gibi robotlara göre optimize edilen içerikler, okuyucuya hitap edecek şekilde hazırlanır.

Okuyucu için içeriğin katillerinden biri de çok sık tekrarlanan aynı söylemlerdir. Aynı kelime öbeklerini hatta cümleleri sıkça görmekten hoşnut olmaz ve içeriği terk ederler.

Şekilci olma ama görünümü de es geçme

Düz, şekilsiz yazılar Google tarafından da okuyucu tarafından da sevilmezler. Bu nedenle metin içerisinde fotoğraf, gif benzeri materyallerin kullanılması, metni hareketlendirmek açısından katkı sağlar.

Makale içerisindeki alt başlıklar, kurallara uygun olarak kullanıldığında indexlenme ve okunma oranında düşünülenden çok daha fazla faydalı olur. Bu nedenle H1 ve H2 boyutlarında alt başlıklara yer vermeli, özellikle anahtar kelimeleri kalın ve italik şekillerde metin içerisinde geçirmelisiniz.

Sayıları seviyoruz

Araştırmalar kullanıcıların sayısal veriler yer alan içerikleri daha inandırıcı ve bilgi verici bulduğunu gösteriyor. Bu nedenle gerekli noktalarda sayısal verilere yer vermeniz içeriğinizin kalitesini arttıracaktır. Metninizin içeriğine göre, bağlantılı teknik terimlere yer vererek de arama motorlarının ağlarına takılırken; metninizin de ciddiyetini arttırabilirsiniz.

Kaynak. Seo Analyst, Anastasya Yamaç

Share This:

Bir cevap yazın