Günce No:2 – Tam Zamanlı Çalışmadan Freelance Hayata Geçiş

“Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.
….
‘Bana ne olmuş böyle?’ diye düşündü. Bu bir düş değildi.”
Franz Kafka kadar olmasa da ben de bir sabah (kendi çapımda) dönüşerek uyandım. Belki bir böcek değildim ama bir mutfak robotundan çok da farkım olmadığını keşfettim.

Çalıştırma düğmem cep telefonumun alarmıydı ve tüm gün yapmam gerekenler önceden programlanmıştı. Etrafımdaki kişileri incelediğimde kimisi benim kadar yılmış, kimisi durumun farkında dahi olmadan yaşayıp giderken büyük bir kısım da kabullenmiş haldeydi. Ancak bu çemberin dışında yaşayanlar da vardı. Çemberin bir adım dışına çıkmaya cesaret ettiğinde neler mi olacaktı? O zaman bu yazıda son 6 ayımdan biraz bahsedelim…

Aranızda hala ilk yazımı okumamış olanlar var ise (aşk olsun gerçekten) buradaki linke tıklayarak o yazıya ulaşabilirsiniz -> www.sedasipahi.com/kurumsal-hayati-birakmak/

Çevrimiçi günce serimin 2 numaralı bölümü hayatını değiştirmek için bir adım atmayı düşünüp de bunun sadece bir hayalden ibaret olabileceğine inananlar için.

DAHA İYİ BİR HAYAT MÜMKÜN

Hayatımın arka fonunda sürekli inceden bir acıklı bağlama sesi ile yaşar gibi geçirdiğim birkaç yılım oldu. – Bu yaşadığım hissi bir ömür yaşayanlar olduğunu düşündükçe hayata küsüyorum.- Daha özgür bir hayat stilini benimseyebilmek adına seçtiğim bir mesleğim ve onu severek yapan bir yapım olmasına rağmen, zamanla hayattan aldığım tadın azalmasının yanı sıra boğuluyormuşum hissi ile karşı karşıyaydım.

Eğer başka bir çareniz olmadığını biliyorsanız bazı şeylere gerçekten katlanabiliyorsunuz. Zira birçoğunuzun zorlayıcı okul, yurt veya iş hayatı tecrübeleri vardır bununla ilgili. Ancak içinizde biraz da olsa ümit varsa, eğer daha iyi bir hayatı hayal edebiliyorsanız, artık mevcut koşullarla yaşamak çekilmez bir hal alıyor. 

Bende de durum tam olarak buydu.

Yaptığım işin mekan ve zamandan bağımsız olduğunu fark etmem için uzun zaman geçmesine gerek yoktu. Çünkü en başından daha “özgür” bir yaşam stilini benimseyebileceğimi düşündüğüm için bu mesleğe yönelmiş, lisans eğitimimin haricinde birçok programa katılıp uykularımdan vazgeçmiştim yıllarca. Hobi olarak yine yapmamış, yazmayı bir meslek haline getirebilmiştim. Ancak yıllar içinde hayaller ve hayatlar birbirine uyum sağlamakta çok zorlandı. Ta ki 6 ay önceye kadar. 

YENİDEN NEFES ALMAYA BAŞLAMAK

Yıllar öncesinde karar verip de uygun zaman kolladığım serbest çalışmayı ocak ayı itibari ile hayata geçirdim. Bu sürede kendime daha kaliteli vakit ayırdım, hayatımda ilk defa spor yaptım ve düzenli olarak yapmaya devam ediyorum. Okuyamadığım kitaplara başladım, bir sürü film izledim, uzak – yakın seyahatler yaptım, sevdiklerime daha fazla zaman ayırdım, sabahları yastığıma sarıldım ve en önemlisi;  kendime daha fazla inanmaya başladım. 

İşin özeti, evden çalışmanın hayatımla ilgili vermiş olduğum en doğru kararlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Pazar günü sabahından “Of yarın iş var” düşüncesine kapıldığım, “Hadi 10 dk sonra işten çıkıyoruz” diye beklediğim, şimdikinden daha az (ve göreceli olarak daha rahat) çalışsam da daha mutsuz olduğum zamanları düşünüyorum ve bu kararımın ne erken ne geç, tam da zamanında verilmiş bir karar olduğunu bir kez daha anlıyorum.

Ve işte şimdi buradayım. Evden çalışmak hakkında biraz konuşmak, tecrübelerimi aktarabilmek için. Evden çalışmak nedir ve ne değildir?

  • Öncelikle evden çalışmak işsiz olmak demek değildir. Çalışma hayatına girdiğimizde -çoğunlukla- işe gitmediğimiz ve evde geçirdiğimiz zamanları düşünerek, evde olduğunuzda sadece yatacağınızı varsayamazsınız. Tabii bu doğrultuda freelancer olmaya karar vermeden önce, evden yapabileceğiniz işlerin bir kısmını ayarlamanız da gerekiyor. 
  • Evden çalışmak demek daha az çalışmak demek değildir. Gün içerisinde işe ayırdığınız yol, yemek gibi zamanları hesaba katarsak İstanbul şartları için ortalama 11 saat gibi bir zaman harcama söz konusu. Yani günün neredeyse yarısını iş için geçirip kalan yarısının ise büyük bir kısmını uyuyarak tüketiyoruz. Evden çalıştığınızda bir işi ne zaman bitireceğiniz tamamen sizin tercihleriniz ve çalışma stilinizle alakalıdır.

Mesela bir gün içinde iş için 4 saat zaman ayırdığım da oldu, 10 saat de. Ya da tembellik yaptığım bir günün ardından sabah 5’e kadar çalışmam gerekebildiğini de gördüm.

  • Düzensizliğinizi düzene sokabilirseniz, kalıplara uymak zorunda kalmazsınız. Freelance çalışmada genellikle yapılması gereken iş haftalık veya aylık olarak gelir. İşin bitmesi gereken tarihi baz alarak kendinizi haftalık ve günlük olarak planlayın. Her gün yapmanız gereken iş belli olursa, daha sistemli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.
  • Favori çalışma saatlerinizi keşfedin, kendinize ayıracağınız saatleri bu çerçevede oluşturun. “Her sabah 8’de kalkıp öğlen 4’e kadar bütün işlerimi bitireceğim!” demenize gerek yok. Biraz düzensizliğin düzeninin keyfini sürün, misal 8 benim uyku saatim kapsamında 🙂

Şahsen akşam saat 10’dan sonra yaptığım 1 saatlik çalışmanın, sabah saat 10 – 15 aralığında yaptığım çalışmadan çok daha verimli geçtiğini söyleyebilirim.

  • Boş kalan zamanlarınızı daha verimli değerlendirmeye çalışırsanız amaçsız kalmazsınız. Okuyamadığınız kitapları okuyun, izlemediğiniz filmleri izleyin, eğer vakit bulabiliyorsanız bir kursa yazılın. Sonunu getirmek istediğiniz amaçlar belirlemezseniz zamanla kendinizi sadece günü geçirmeye odaklanmış gibi hissedebilirsiniz.
  • Bağlantılarınızı koparmayın ve asla kendinizi EVE KAPATMAYIN! İsteyerek veya mecburiyetten bir gün kurumsal hayata geri dönmeniz gerekebilir. Ya da kariyer yapmak isteyebilirsiniz. Bu sebeple eski iş arkadaşlarınızla ve sektörün önde gelenleri ile iletişiminizi koparmayın. Ayrıca yeni iş bağlayabilmek için de bu bağlantılarınıza ihtiyacınız olacak.

Meraklısına: İçerik Editörü ne iş yapar?

Share This:

1 comment on “Günce No:2 – Tam Zamanlı Çalışmadan Freelance Hayata GeçişAdd yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir