İçerik Editörü Nedir? Nasıl Olunur? Nerelerde Çalışır?

İçerik Editörü Kimdir? Ne İş Yapar? İçerik Editörü Nasıl Olunur?

İçerik yöneticisi kimdir? İçerik editörü nasıl olunur? Ne iş yapar? İçerik editörü eğitimi nereden alınır? Bu yazıda son yıllarda sıkça karşımıza çıkan bir iş alanı olan içerik yönetimi hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için hazırladım.

İçerik editörü kimdir ve ne iş yapar sorularının cevaplarını verebilmek için öncelikle içeriğin ne olduğundan bahsetmemiz gerekiyor.

İçerik; herkesin bildiği, kullandığı ancak kelimelerle ifade ederken hep eksik kaldığı, özellikle pazarlama dünyasının en önemli elemanıdır. Biraz daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse; herhangi bir şeyin -Web sayfasının, reklam panosunun, bankadan gelen sıkıcı bilgi mesajının, sosyal medyada karşılaştığımız marka paylaşımının, kısacası aklınıza gelebilecek her şeyin- barındırdığı ögelerin tümüdür. Yani içerik sadece metin değildir. Görsel veya işitsel bütün nesneler, simgeler; kısacası belirli bir bütünlük oluşturan tüm ögeler içerik olarak adlandırılabilir.

İçerik Editörü Kimdir? Ne İş Yapar?

Sıkıcı tanım kısmını geçtiğimize göre içeriğe ve İçerik Editörüne daha derinden bakabiliriz. Dijital dünyada içerik ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) birbirinden bağımsız düşünülemez. İçerik yazarının SEO uyumlu metinler yazması ve SEO kuralarına uygun içerikler üretmesi gerekir.

SEO uyumlu metin yazmanın incelikleri için ayrıca tıklayın!

İçerik Editörleri, kullanıcının karşısına çıkacak her mesajın üretim ve geliştirme kısımlarından sorumludurlar. Çevrimiçi veya çevrimdışı her yayının oluşturulmasında, düzenlenmesinde ve kullanıcıya servis edilmesinde etkin rol alırlar.

Yazının geri kalanında sorularımızın cevaplarını ararken bir tekstil firması üzerinden örnekleyerek gidelim. Kadınlara yönelik kıyafetler üreten/satan bu marka, dijitalde de varlığını göstermek istiyor. Bu noktada bizim içerik editörümüz giriyor kadraja. Öncelikle web sitesi optimize edilmeli. Markanın kimliği, misyonu, hangi kalemlerde hizmet vereceği, ürünleri vs. her şey sitede yer almalı.

Web’de var olmanın belki de en önemli adımı arandığında bulunmaktır ve bunun için yapılabilecek 2 çalışma var. Reklam çalışmaları ve organik çalışmalar diye ayırırsak burada yine editörümüz arama motoru botlarına uyumlu içerikler oluşturmalıdır.

Bloglar İçerik Editörlerinin göz bebeğidir. SEO uyumlu bir metinle desteklenen blog, altın değerinde bir web içeriği sağlayabilir.

Dahası sosyal mecralarda yer almak istediğini söylüyor marka -ki artık bunun olması kaçınılmaz- Burada yine editörümüz devreye giriyor ve çıkarılan strateji ile birlikte yaratılan dijital kimliğe uygun içerikler hazırlanıyor. Sosyal medya reklamları da cabası…

Dijital çağın uçsuz bucaksız denizinde yüzdüğümüz düşünüldüğünde web içeriği son dönemin en önemli metasıdır demek yanlış olmayacaktır. Web içerisinde konumlanmış hemen hemen bütün birimler pazarlamanın bir ucundan tutarlar. Kısacası içerik editörümüz markaya dair özellikle metin bazlı bütün ürün açıklama düzenlemeleri, web içerikleri, sosyal medya içerikleri, blog yönetimi gibi işler için başrol oynar.

İçerik Editörünün Nasıl Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Araştırmak ve okumaktan bıkmayan, kendini güncel tutan ve belli alanlarda olan gelişmeleri aktif olarak takip eden, mizahtan anlayan, hayal dünyası geniş olan, mümkünse temel düzeyde Photoshop veya benzeri program kullanabilen, dil bilgisi kurallarına hakim olan, belli kurallar çerçevesinde olay ve durumları kelimelerle net bir şekilde ifade edebilen kişiler bu meslek dalı için uygun olan kişilerdir.

İçerik Editörü İngilizce Bilmeli Midir?

Evet, şimdi de o tatlı soruya geldik. İçerik Editörü ve yabancı dil… Artık hemen hemen her meslek grubunun bilmesi gereken dil olan İngilizce, İçerik Editörleri için de önemlidir. İngilizce içerik yazmasanız dahi en azından okuduğunuzu anlayacak İngilizce seviyesinde olmasınız gerekiyor ki etkili bir metin oluştururken yapacağınız araştırmaları daha derinlemesine yapabilesiniz. Daha geniş kaynaklara ulaşabilmek ve daha kaliteli içerikler üretebilmek için İngilizce oldukça önemli bir gereklilik.

Nasıl İçerik Editörü Olunur? Nasıl Kendini Geliştirir?

Çağımızdaki birçok yeni nesil meslekte olduğu gibi İçerik Editörlüğü için de Lisans ve Lisans üstü bir eğitim henüz verilmemekte. Ancak editörlüğün temelinde yazarak ifade edebilme yeteneği vardır. Bunu belli -harici- eğitimlerle destekleyebilir, webinar ve seminerleri, özellikle de alanınızda öne çıkan bloggerları takip edebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki iyi yazabilmek için çok okumak ve çok denemek gereklidir.

İçerik Editörü Nerede Çalışır?

Yolu web’den geçen her kurum ve kuruluşta kendine iş bulabilir bir İçerik Editörü. İçerik bazı siteler, Dijital ve Sosyal Medya Ajansları, E- Ticaret Siteleri, online satış yapan firmalar ve daha bir çok işletme İçerik Editörüne ihtiyaç duyar.

Freelance İçerik Editörü Nasıl Olunur?

İçerik Editörülüğü için için illa bir firmada düzenli olarak çalışmanız gerekmiyor. Eğer bağımsız, danışman olarak İçerik Editörlüğü yapmak istiyorsanız -Sektörden yeterince beslendiğiniz kendinizi bu konuda yeterli gördüğünüz anda- Freelance İçerik Editörü olabilirsiniz. Bunun için farklı online içerik mecralarına başvurabilir ya da kendi müşteri portföyünüzü oluşturabilirsiniz.

Freelance İçerik Editörlüğü yapmaya başlamamdan sonra yaşadığım tecrübeleri ve evden çalışmanın nasıl olduğuna dair detayları anlattığım yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Etkili İçerik Nasıl Hazırlanır?

İçeriği oluştururken önceliğiniz, hedef kitlenize ulaşmasıdır. Bu nedenle hedef kitleyi tanımak ve anlamak en önemli maddemizdir. Alıcısına ulaşması hedeflenen bir içeriğin nasıl olması gerektiğini açmamız gerekirse,

  • İçeriğimiz ulaşılabilir olmalıdır, fayda sağlamalıdır.

İçeriğinize doğru anahtar kelimelerle ulaşılabilmelidir ve başlık ile yazılan içerik birbirine uyumlu olmalıdır.”Ben burada ne fayda sağlıyorum, okuyucuya hangi bilgiyi veriyorum?” soruları çerçevesinde metinler muhakkak gözden geçirilmelidir.

  • Basit ve anlaşılır olmalıdır.

Dolaylı, gereksiz süslenmiş cümleler ile okuyucuya belirsizlik yüklenmemelidir. Vermek istediğiniz mesaj net olarak anlaşılmalıdır.

  • Profesyonel izler taşımalıdır.

Teknikle insanları sıkmamalı ancak amatörlükten kaçınılmalıdır. Dil ve imla kurallarına büyük önem verilmelidir.

Etkili içerik oluşturmanın püf noktalarını içeren Dönüştürülebilir İçerik Oluşturmanın Kuralları yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Share This:

3 comments on “İçerik Editörü Nedir? Nasıl Olunur? Nerelerde Çalışır?Add yours →

  1. Yazı için teşekkürler. İçeriklerin SEO dostu bir şekilde yazılması gerçekten her editörün bilmesi gereken birşeydir. SEO dostu yazılmamıs bir yazı ziyaretçi getirmediğinden dolayı değerli değildir.

    1. Teşekkür ederim. İçeriğin dijitalde anlamlanması için SEO uyumlu olması şart. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir