Kimler Dijital Pazarlamacı Olmamalı?

Klasik pazarlamadan farklı olan özellikleri nedeniyle her pazarlamacı dijital pazarlamacı olmamalıdır. Peki nedir bu özellikler? Kimler dijital pazarlamacı olmamalıdır?

Ekonomi çarkı alışlar ve verişler ile dönmektedir. Günümüz şartlarında ürün çeşitliliğinin hızla arttığı da göz önünde bulundurulduğunda, reklam ve pazarlama gücünü göstermektedir.

Ekonomik sistem devam ettiği sürece – yani insanlığın sonu gelene dek- pazarlama, popülaritesini hç kaybetmeyecektir. Hal böyle olunca bu branşa rağbet her geçen gün daha da artmaktadır. 90’ların sonu ile dünyayı saran dijital akım, pazarlamayı da etkisi altına alıp evrilmesine imkan sağlamıştır. Böylece dijital pazarlama 2000’li yılların en popüler dalı haline gelmiştir. Eğitmenler, bu alanda etkili veriler derleyip aktardıkları semşnerler vermiş, öncü üniversiteler bölümler açmış ve “dijital pazarlama”yı lisanslı bir meslek haline çevirmişlerdir.

Hızla artan ajanslar, açık olan pazarı çabucak el altına almışlardır. Ancak -elbette- her işin kendine göre incelikleri vardır ve belli başlı özelliklere sahip olmayan kişilerin de bu alana yönelmeleri doğru değildir.

Klasik pazarlamadan farklı olan özellikleri nedeniyle her pazarlamacı dijital pazarlamacı olmamalıdır. Peki nedir bu özellikler?

Kimler dijital pazarlamacı olmamalıdır?

1-Sakin mizaçlı kişiler

Pazarlama vahşidir. Reklam dünyası içerisinde yer alan kişiler de bu döngünün içerisinde yer yer sert olmak durumunda kalırlar. Her zaman daha iyisini yapmak, yapılanın “bi’ tık” üzerine çıkan işler meydana getirmek gerekmektedir. Bu aksiyona uyum sağlayabilmek için her an yeniliklere açık olmalı ve durağan bir karaktere sahip olmamalıdır.

2- Stresle başa çıkamayan kişiler

Aylarca çalıştığınız iş son bir onay ile iptal olabilir veya hayatınızı adadığınız bir iş tam uygulamaya konacağı anda piyasaya bir benzeri düşebilir. İşin oluşum ve uygulama anı yüksek gerilimli bir elektrik telinde yürümek gibi olabilir.

Hatta tam uygulamaya koyduğunuz anda medyada patlak veren başka bir olay ile gölgede kalıp tabiri yerinde ise hiç olabilir. Bu durumda B, C ve hatta D planları uygulamak gerekebilir.

3- Aksiyonsuz ve rahat bir hayat hedefleyen kişiler

Sabah ofise gidip sakince işlerini halledip tam vaktinde servise binip evine doğru yol almak isteyen gerektiği zaman bu benim iş tanımımda yer almıyor demek isteyen kişiler ne yazık ki bu sektörde hayal kırıklığı yaşarlar. İş akışı gündem ile çok içli dışlı olduğu için sektörde ne yazık ki bu kişiler huzura eremeyecektir.

4-9-6 Çalışmak isteyenler

6’da işten çıkanlara imrenilen bir daldır dijital pazarlama. Çalışma saatini işlerin yoğunluğunun belirlediği bir alandır. Yeri gelir pazar keyfiniz bilgisayar başında çalışmak olur. Bu nedenle mesleğini sadece belli saatlerde icra etmek isteyenlerin, bu alandan birkaç adım uzak durmaları tavsiye edilir.

5- Salt satış odaklı kişiler

Pazarlama yalnızca satış odaklı değildir. Elbette nihai sonuç satışa yönlendirmek olsa da özellikle dijital pazarlamada ilk amaç tanıtımdır. Marka bilinirliğini arttırmak da en az satış kadar hayati önem taşır. Her marka bir karakter sahibidir ve bu karakteri şekillendirebilmek doğru zamanda doğru yerde doğru reklam yöntemleri ile gerçekleşir. Bu nedenle temel mantelatilesi salt satış olan kişiler dijital pazarlamacı olmamalıdır.

Share This:

0 comments on “Kimler Dijital Pazarlamacı Olmamalı?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir