Amacı Dışında Kullanılan LinkedIn’ın Dramı

Profesyonel kimlikle LinledIn’ın nasıl kullanılacağını belirtebilmek amacıyla kendi sayfasında yer verdiği “What is LinkedIn” açıklamasını baz alarak bu sosyal ağda sık yapılan yanlışları ele alabiliriz.

İş hayatının sosyal ağı LinkedIn, bundan 12 yıl önce hayatımıza girse de bir çoğumuzun LinkedIn ile tanışıklığı 5 yılı geçmiyor. 

Esas amacı iş dünyadaki profesyonellerin diğer profesyoneller ile iletişim kurması ve bilgi paylaşımında bulunması olan bu platformun en önemli özelliği kullanıcılarının kurumsal kimliklerini yansıtması.

Kullanıcıların bir nevi açık özgeçmişlerinin yer aldığı bu sosyal ağ, özellikle bu nedenle takım elbiseli bir kanal olarak görülüyor ancak, ne yazık ki bazı kullanıcılar tarafından çok yanlış algılanabiliyor. Profesyonel kimlikle LinledIn’ın nasıl kullanılacağını belirtebilmek amacıyla kendi sayfasında yer verdiği “What is LinkedIn” açıklamasını baz alarak bu sosyal ağda sık yapılan yanlışları ele alabiliriz.
İlk adım bağlantı kurup çevrimiçi profesyonel kimlik oluşturmak. Yani bu ağda bulunma amacınız okul ve iş arkadaşlarınızla bağlantıda kalıp, iş hayatınızı ilgilendirebilecek kişiler ile bağlantıda kalmak olarak düşünülebilir. Fakat özellikle kadın kullanıcılara alakasız birçok mesaj gelmeye devam ediyor.

Unutulmaması gereken bir metrik de LinkedIn’da yaptığınız yorumların kendi ana sayfanızda arkadaşlarınıza sunulduğu ve de görüntülenen profillerin karşı tarafa bildirim olarak gittiği.

Bu da demek oluyor ki fotoğrafların altına yapılan yorumlar da dahil olmak üzere her hareketiniz bağlantılı olduğunuz kişilere sergileniyor.

LinkedIn’ın bir diğer adımı ise kariyerinize güç verecek keşifler yapmak. Mümkün olduğunca şirket haberlerini ve ilginizi çekebilecek ilanları takip etmenizde fayda var. Bu ağ her ne kadar açık bir CV olsa da mail adresinizin hala size özel bir iletişim aracı olduğunu da unutmamak gerekir.

Mail adresinizi alenen yayınlamamakta ve de mail adresi toplamak için bu yollara başvurmamakta da fayda var.

Önemli not: Sunumlar LinkedIn’a yüklenenip indirilebiliyor.

Ağın bize sunduğu son adım ise öğrenmek ve paylaşmak. Ancak yine çok önemli bir nokta var ki bu paylaşımlar yine profesyonel iş hayatı ile alakalı olmalı. Sizinle iş ilişkisi kurmakta olan kişiler emin olun tatil fotoğrafınızı ya da Sebastian sözlerinizi görmek istemiyor.

Bunun için kullanabilecek ve daha çok ilgi çekebilecek başka sosyal ağlar var iken hala neden LinkedIn’ın tercih edildiği ise merak konusu.

İşe alım uzmanlarının ve sektör profesyonellerinin sıkça ziyaret ettiği bu mecrada, profiliniz sizin iş dünyasındaki aynanız görevi görmekte. Özetle;

 • Altını çizerek belirtilmesi gereken şey LinkedIn’in bir arkadaş bulma sitesi olmadığıdır. Bunun için daha farklı mecralara yönelebilirsiniz.
 • Yüzünüzün yarısının yer aldığı selfielerinizi haftada bir güncellemeniz de gerekli olmayan bir hamle LinkedIn için. Aynı şekilde fotoğrafların altına “Cnm çk gzl çkmşsn” yorumları atmak da hataya dahil.
 • Bir diğer da nokta profesyonel iş hayatından kastın sadece iş aramak olmadığı. Bu nedenle profillerinizin yanına “İŞ TEKLİFLERİNE AÇIK” “İŞ ARIYORUM” şeklinde profesyonel olmayan ibareler eklemeniz hoş görünmeyecektir.

Amacına uygun kullanıldığında kişiye çok fayda sağlayan bu mecrayı koruyalım, yanlış kullananları uyaralım!

Share This:

3 comments on “Amacı Dışında Kullanılan LinkedIn’ın DramıAdd yours →

 1. Nasıl kulanılcağını biraz daha açsaydınız keşke…
  Uzmanlık alanlarınızı yazın
  aldığınız eğitim ve seminerleri yazın
  arkadaşlarınızdan uzmanlık alanlarınzı yorumlaması ya da oylaması çin talepte bulunun
  Nealır ne satarsınız yazın
  İşinizle ilgili grupları takip edin
  İş değiştiren yeni iş kuran ya da değişik aktiviteleri kutlayın
  işinizle ilgili aktiviteleri, ürünleri, gelişemleri paylaşın gibi
  olumlu tavsiyeleride paylaşmış olsaydınız daha güzel olurdu
  Kısa olmuş ancak yine de teş…

  1. Nasıl kullanılmalıdırdan ziyade nasıl kullanılmamalıdıra odaklandım, ancak yorumunuz ve eklemeleriniz için çok teşekkür ederim.

 2. Bu yazıyı gördükten sonra kullanmadığıma pişman değilim artık, zaten bizde her şey zamanla amacının dışına çıkıyor yanlış görmemek gerek. :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir