Markalar İçin Instagram Pazarlaması

Bir gününüzün nasıl geçtiğini düşünün. Sabah kalkınca ilk yaptığımız şey elimize telefonumuzu alıp bildirimlerimizi, iletilerimizi kontrol etmek oluyor. Yapılan araştırmalar akıllı telefon kullananların %84’ünün güne başlarken yaptıkları ilk işin telefonlarına bakıp herhangi bir uygulamayı açtıklarını gösteriyor. Mobil her geçen gün hayatımızın vazgeçilmezlerinden olmaya devam ediyor. Bu nedenle mobil uygulamaların önemi gittikçe daha da artıyor. Geçtiğimiz aylarda Google, arama sonuçlarına mobil uyumlu etiketlerini ekleyerek, kullanıcıların mobil cihazlarından yaptıkları web aramalarında “mobil dostu” siteleri bulmalarını kolaylaştırmayı amaçlayan optimizasyonu hayata geçirdi.

Mobil uyum ve uygulamalar bu kadar önem taşırken markaların da bu piyasadan uzak kalmalarını beklememek gerekir. Başlarda yalnızca fotoğraf paylaşımına dayalı bir ortam olarak görülen Instagram, gün geçtikçe artan abone sayısıyla zengin bir sosyal medya mecrasına dönüşmeyi başardı.

Özellikle görsele dayalı pazarlama politikaları güden markalar için de ucu açık bir fırsat denizi olarak görülmeye başladı. Etkili bir Instagram pazarlamasında başarıyı yakalayabilmek için dikkat edilmesi gereken hususların başında markanın kimliği geliyor. Yapılan paylaşımlar markanın kurumsal yapısına ve kültürüne uygun düşmelidir.

Instagram profilinizin en üstünde bulunan “Bio” kısmı, marka sayfasını ziyaret eden kullanıcının karşılaşacağı ilk alandır. Bu nedenle dikkatle doldurulması gerekir. Bu bölümde markanıza ait temel bilgileri barındırmalıdır.

Etkili Instagram pazarlaması için paylaşılan görsellerin ilgi çekici ve insanlar tarafında devamlı trafik arz edici içerikler olması gerekir.

Instagram kampanyaları genellikle promosyonlar, indirim çekleri, yarışmalar üzerine ilerlerken markanızın ürün yapısına göre farklı konseptler de denemenize imkan sunabiliyor. Bu nedenle düzenleyeceğiniz yarışmalarla hem takipçi hem de trafik elde edebilirsiniz. Fakat yarışma başlangıcında yarışmanın gereklerini, kazanma koşullarını, kazananın nasıl seçileceğini ve ödülün verilme aşamasını net bir şekilde belirtmeniz gerekiyor.

Her sosyal mecranın hedef kitlesi ve içerik özellikleri farklıdır. Bu nedenle diğer sosyal medya kanallarında hayata geçirilen projeleri uyarlayarak kullanabilseniz de daha yaratıcı ve orijinal fikirler, içerik tüketicileri açısından daha zengin bir profil sergileyecektir.

Instagram’ın arama özelliği hashtag kullanımı üzerine olduğu için uygun hashtag’ler kullanarak paylaşımlarınızı ilgili kişilere ulaştırmanız daha kolay olacaktır. Doğru hashtag’lerle ve doğru zamanda yapılan paylaşımlar şüphesiz daha çok etkileşim alacaktır.

Huffington Post’un araştırmasında 61.000 gönderi üzerinden yapılan istatistik sonuçlarına göre; paylaşım için en ideal saatler 02.00 ve 17.00. Bununla birlikte en vasat saatler de 09.00 ve 18.00 olarak görülüyor.

Aynı araştırma Instagram’ın en popüler gününün Çarşamba -nedendir bilinmez- en vasat gününün ise Pazartesi olduğunu söylüyor. Instagram’da düzenli paylaşım yapmak da önem teşkil ediyor. Bir anda günde 7-8 gönderi yayınlayıp 1 hafta içerik girişi yapmadığınız zaman takipçi sayınız ve etkileşim oranınız düzenli bir büyüme kat edemiyor.

Instagram paylaşımlarınızı aynı anda diğer sosyal medya hesaplarından da paylaşmak isterseniz burada da dikkat etmeniz gereken bir husus bulunuyor. Facebook için uyumlu olan Instagram fotoğraf boyutu, Twitter için aynı uyumu sağlamıyor ve gönderiniz sadece bir link uzantısı olarak görünüyor. Kullanıcıların fotoğrafa ulaşabilmesi için linke tıklayarak Instagram’a yönlendirilmeleri gerekiyor.

Son olarak kullanıcıların en çok şikayet ettikleri durumlardan biri olan takipçi satın alma meselesi var. Kullanıcılar anasayfalarına düşen gönderi ile takip etmediği sayfanızı takip ettiğini fark ediyor. Instagram CRM sistemi Facebook ve Twitter kadar geniş bilgi veremediği için bu gibi durumlarda yanlış kişilere erişilebiliyor takipçiler tarafından ters etki yaratabiliyor. Bu nedenle Instagram için en verimli büyüme yöntemlerinin yaratıcı postlar ve kampanyalar olduğunu söyleyebiliriz.

 

Share This:

Bir cevap yazın