Valizinde Hayallerinden Başka Bir Şey Olmayan Gezgin Samet ile Tanıştınız mı?

Bir yolculukta yanınıza mutlaka almanız gereken neler vardır? Cep telefonu, şarj aleti, yeteli miktarda para… başka? Ben çok kısa süre süre önce öyle biri ile tanıştım ki, yanına sadece kendine olan inancını almış!

Evet, size bugün Samet’ten bahsetmek istiyorum. Peki bu Samet kimdir? nedir? nerededir?

Samet valizine hayallerini, çocukluğunu ve umutlarını alarak yola çıkmış genç bir arkadaşımız. Nerede derseniz o sorunun cevabını kendine takma ad olarak belirlemiş. “Samet Her Yerde”

Samet ile sosyal medya aracılığı ile tanıştım. Küçüklüğünün geçtiği tarihi bölgedeki kazıları izleyerek evrene, dünyaya merak sarmış. Birçok kişinin başına gelebilecek kayıpları yaşaması ile birlikte şekillenmiş çocukluğu. Belki de bunları gördükten sonra anlamış bir yere bağlı yaşamanın kısıtlı insan ömrü için haksızlık olduğunu.

Herkesin şikayetçi olduğu eğitim sistemimizde öğrenim görürken, en iyi eğitimin dünyayı görmek olduğuna karar kılmış. Kendi deyimi ile “Deneyim Avcısı” olup hayatı tanımak ve anlamlandırmak istemiş.

Samet her yerde

Samet yaklaşık 2 senedir yolda. Birçoğumuzun çocukluğunda özenerek izlediği “Acun Firarda” programı ile kamçılanan gezme arzusu yaşı büyüdükçe karşı konulamaz hale gelmiş. Kendini bulacağı bu yolculuğu İran üzerinden Malezya’ya geçerek başlatmayı düşünmüş. Yazılım merakı ile geldiği İstanbul’da öğrendiği otostop ile eylül ayında İran’a kadar gitmeyi başarmış. Ancak evdeki hesap çarşıya uymamış ve terörist olduğu şüphesi ile İran’da alıkonulmuş Samet. Bu işlerle bir ilgisi olmadığı anlaşılıncaya kadar da son parası ile aldığı bileti yanmış tabi.

Hani kul sıkışmadıkça hızır yetişmez derler ya, o dar zamanında hızır gibi yetişmiş Enes Kutluca ve ona yanan biletlerini yeniden almış. Malezya, ardından da Güney Kore. Genç girişimci Kutluca’nın desteği ile Samet tekrardan yüreklenmiş ve yola çıkmış böylece.

Türkiye’den aldığı bileklikleri satarak, günlük işler yaparak Güney Kore’de bir süre kalmış ve kredi kartının son damlası ile oradan Filipinler’e geçmiş. Şuan hala Filipinler’de ve yolunun henüz çok başında. Günlük işler yaparak hayatı öğrenmeye devam ediyor.

Aslında bizimle de paylaşıp öğretebileceği çok şey var. Ancak telefonu çalındığı için bu anlarını videolar çekerek paylaşamıyor bile. “Yolculuk bir virüstür gezmediğin zaman yavaş yavaş ölürsün.” diyor Samet. Türkiye’de görmediği yokluğun içerisinde yaşıyor ve yine de mutlu. Neleri göze aldın da çıktın bu yola diye sorduğumda ise ölmeyi bile göze aldığını söyledi.

“Nerede öleceğimizi bilmiyoruz bu yüzden risk alıp yollara çıktım. Sokakta yatmayı,dayak yemeği, bıçaklanmayı, yağmurda ıslanmayı, parasız kalmayı, dolandırılmayı, eşyalarım çalınmasını göze aldım. Sorun değilde, pes etmek yok.”

O daha iyi şartlarda bir eğitim almak ya da başka bir ülkenin vatandaşı olarak yeni bir ülkeye yerleşmek istemiyor. Herkesin ideallerinin maddi değerler ile ölçüldüğü bugünlerde bütün kıtaları görmeden dönmemek Samet’in hedefi. Her gün yeni bir şey öğrenmeden gözlerini kapatmamak, tüm dillerde insanların anılarını dinlemeden ölmemek.

sametheryerde“Anne ben iyiyim”

Telefonu olmadığı için ayda bir defa ya da birkaç ayda bir defa annesi ile iletişim kurabiliyor Samet, askere gittiğimi farz et, ben iyiyim diyormuş ona. Burada bahsetmediğim birçok zorluğu yaşamış biri için bunu diyebilmek gerçekten önemli.

Her geçen gün yeni bir şey öğreniyor, yeni arkadaşlar ediniyor ve her şeyden önemlisi kendine güvendiğinin farkına varıyor.

Pes etme mi? Asla. NEVER GIVE UP

Gelecek senin ellerinde diyor Samet ve her sabah kendi kendine asla pes etmeyeceğini söylüyor. 19 yaşında sıcacık bir genç Samet, bana kendimi, yaptıklarımı ve yapacaklarımı sorgulatan demir gibi sağlam bir arkadaşımız. İnternet üzerinden yapabileceği işler arıyor ve ideallerini gerçekleştirmeden dönmek istemiyor.

Bizimle paylaşıp bizleri de cesaretlendirebilmesi için ise biraz desteğe ihtiyacı var.

Share This:

1 Comment

  1. #bobroossss61 says: Cevapla

    Samet arkadaşımızı kardeşimizi sosyal medya üzerinden batume gidecekken yakaladım ve susan itibarı ile misafir ediyorum. Samet kadar kocaman hayallerimiz olmasa da bende sırt çantamı çadırımı kamp malzemelerimi alıp kafama estiği gibi yollara çıkan bir kişiyim. Samet kardeşime hayalleri doğrultusunda başarılar dilerim

Bir cevap yazın