Günce No: 4 – Ya Hobiyi İşe Çevirirken Ondan Aldığın Zevki Yok Ediyorsan?

Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın” demiş Konfüçyüs. Teoride kulağa mükemmel geliyor, peki ya pratikte?

Kendimi bulma ve hayatımı yönetme çabalarımı aşama aşama kaleme aldığım Günce serimin gecikmeli gelen 4. bölümü bu konu üzerine kurulu. Kendime sorduğum soruları size de sormak istiyorum. Çünkü kendi zincirlerini kırma -kırmaya çalışma- hikayemde güçlü kararlar kadar güçlü sorunlar da ortaya çıkıyor. Şimdiden uyarayım, bu yazıda cevaplar yok, sorular var.

Çalışmak günümüzün çoğunu kapsayan aktivite. Uyanıyor, yollara düşüyor, çalışıyor, yine yollara düşüyor, iş yorgunluğunu üzerimizden atıyor ve nihayetinde sabah kalkabilmek adına uyuyoruz. Arada kendimize birkaç saat ayırırsak ne ala. Aksi halde hayat sadece hafta sonlarından ibaret olabiliyor. Bu zinciri kırabilmenin iki yolu var. Birincisi yaptığın işten keyif almayı öğrenmek, bir diğeri -ki isyan eden ruhunu yaşı kaç olursa olsun bastıramayanların tercihi- keyif aldığın şeyi işe çevirmek. Peki ya bizi bunaltan şey yaptığımız iş değil de onun bir iş olması ise? Özgürlüğün kısmi olarak da olsa kısıtlanması ise?

İşin biraz daha derinlerine inelim. Günün kafa yorgunluğunu atmak için akşamları mutfağa girip de yaptığınız sevimli kurabiyeleri düşünün veya sevdiklerinize hediye etmek için yaptığınız küçük el işi ürünlerinizi. Yaparken tüm dertlerinizi arkanızda bırakıp kendinize yepyeni bir dünya açtığınız hobinizi… Yalnızca size özel olan o anı alıp bir işe çevirdiğinizi hayal edin sonra da.

Teoride hala mükemmel. Her gün hobin ile uğraşırken bir de üzerine para kazanmak ne kadar keyif verici tahmin bile edilemez. Ancak… Ya hobiyi güzel yapan onun için bulduğun kısacık vakti iyi değerlendirebilme hazzı ise? Ya işin içerisine sürekliliğin vermiş olduğu baskı girince hayaller suya düşüyorsa? Sabahlara kadar boyadığınız o seramik tabağı ya da bilgisayar başından saatlerce kalkmadan hazırladığınız tasarımları bir “deadline” ile taçlandırmak hobinizi işe çevirmenin karanlık yüzü ise. Gelen siparişler üzerine şekillenen yeni işinizde zamanla istemediğiniz tarzlara kaymanız ve özgür olduğunuz tek alanda artık özgür olmamanızdan bahsediyorum. Tüm bunların sonucunda ya işe çevirdiğiniz için, çok severek yaptığınız belki de hayatta size haz veren tek uğraştan soğumanız söz konusu ise…

Günce serisi diğer yazıları:

Share This:

0 comments on “Günce No: 4 – Ya Hobiyi İşe Çevirirken Ondan Aldığın Zevki Yok Ediyorsan?Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir