Yaratıcılık ve İnsan Bedenini Teknolojiye Entegre Etmek | Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016

Son 6 yılın en çok konuşan teknoloji organizasyonu Turkcell Teknoloji Zirvesi bu yıl 8. etkinliğini gerçekleştirdi. Müthiş bir görsel şov ile açılışı yapılan etkinlikte yine teknoloji dünyasının önde gelenleri konuşmacı olarak yer aldı.

Son 6 yılın en çok konuşan teknoloji organizasyonu Turkcell Teknoloji Zirvesi bu yıl 8. etkinliğini gerçekleştirdi. Müthiş bir görsel şov ile açılışı yapılan etkinlikte yine teknoloji dünyasının önde gelenleri konuşmacı olarak yer aldı. 4.5G teknolojisine yapılan geri sayımın heyecanı ile gerçekleşen etkinlikte eş zamanlı onlarca oturum gerçekleştirildi.

Tasarım teknolojisine de yer verilen etkinlikte Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde, Cannes Inovation Fesival Direktörü Bob Dembitz ve belki de bu yılın en ilginç konuklarından Tasarımcı Ezra-Tuba Çetin kardeşler yer aldı. Dembitz yaratıcılığa dair yaptığı sunumunda en temele inerek “Yaratıcılık nedir?” sorusunu irdeledi.

Risklerden korkmamanın, kendini sorgulamanın ve herkesin gördüğü şeyi görüp görülmemiş şekilde birleştirmenin önemi vurgulanırken, yaratıcılığın önemli 3 temel unsuru olduğuna değinen Dembitz, bunların değişim, ürün ve kültür olduğunu dile getirdi. Doğru markanın, doğru fikirle yaratıcılık ve teknoloji yardımıyla bambaşka yerlere gelebileceği yinelenirken, ürünün kalitesinin ve kültürel olarak değişime entegre olabilmenin önemi de vurgulandı.

Intel’in 2016 Avrupa yüzü Tuba Çetin ve Ezra Çetin ile gerçekleştirilen sohbetle devam eden oturumda son yılların en popüler konularından giyilebilir teknoloji üzerine farklı bir bakış açısı getirilerek konuşuldu.

“Bizim yaptığımız ipliğe zeka yüklemek”

Tekstilci bir aileden gelen Tuba ve Ezra Çetin kardeşler bu zamana kadar sadece görsel olarak tasarlanan anca pratikte kullanışlı olmayan giyilebilir teknoloji ürünlerini bir kenara bırakıp bunu günlük hayata uyarlamak için çalışmalarını sürdürüyorlar. “Teknoloji bizim önümüze geçmiyor, bize yol gösteriyor. Bizim yaptığımız ipliğe zeka yüklemek.” diyor Tuba Hanım.

Sohbette yakın zamanda deneyimleme şansı yakalayabileceğimiz “konuşan kıyafetler” hakkında da bilgi veriliyor. Tabii ki burada bahsettiğimiz gerçek anlamda bir konuşma değil ancak sizi anlayan kıyafetler üretmekten bahsediliyor. Hava koşullarına göre kendini değiştiren, sıcak havayı algılayıp genişleyen ya da soğuk havada ısıtmaya başlayan kıyafetler gündelik hayatın en popüler giyilebilir teknoloji ürünleri olacak gibi duruyor. Son olarak da organik tekstilin önemi vurgulandı oturumda. Organik boya ve denim üretimi ile yükselen bir pazar haline geleceği ve gelmesi gerektiği konuşuldu.

Oturumun sonunda ise sahneye etkileyici Butterfly Dress çıktı. Intel’i Avrupa’da temsil edecek olan The Butterfly Dress tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Share This:

0 comments on “Yaratıcılık ve İnsan Bedenini Teknolojiye Entegre Etmek | Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016Add yours →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir